Bhutan 2015 – Den 10: Punakha, penisy na domech a rýžové chipsy

Dnes se mi spalo krásně a hluboce, budím se něco po 6. hodině a jsem svěží jako rybička. Dnes nás čeká opět spousta hodin na cestě do teploučkého údolí Punakha.

Po cestě máme několik odpočinkových zastávek a dnes se soustředím hlavně na focení těch úžasných penisů na domech. Je to neuvěřitelné, že na některých domech jsou až ve velikosti člověka. A jaké krásné! Pokud mají některé ženy problém se vzhledem mužského přirození, měly by jet na terapii do Bhútánu :). Důvodem, proč je kreslí na domy a většinou hned u vchodů, je, aby odháněly zlé duchy a démony.

Oběd máme v krásné restauraci s výhledem na hory a údolí a jsem úplně nadšená z opečených brambůrek se sýrem, dávám si k nim jejich chilli kečup a jsem naprosto spokojená. Na rozloučenou nám nad našimi hlavami zamává asi 30 orlů, je neuvěřitelné, kolik jich tu je a jak obrovští jsou.

Kolem čtvrté hodiny přijíždíme do Punakhy, na jejímž začátku je zavřená silnice, a tak místo asi hodinového čekání jdeme do vesničky. Do její nejstarší části, kde se nahoru do kopce proplétáme uzoučkými uličkami mezi stařičkými obydlími. Zdvořile zdravím místní, oni oplácejí. Ohromně fouká, byť je tu už hodně teplo. Vyšplháme až úplně nahoru na kopec, odkud máme výhled na rýžová políčka a kde se také nachází maličký chrám.

Místní človíček nám jej odemkne, vyšplháme na půdu a najedou se ocitáme v maličkém vyzdobeném prostoru, kde je klid a mír a ochrana před větrem. Modlíme se a Jamso nám vysvětluje, že tento chrámeček není podporován státem, že jej ten místní člověk spravuje sám za pomoci příspěvků od lidí, dělá zde ceremonie a funguje podobně jako kněz, byť není mnichem.

Tento chrám je zasvěcen bohu soucitu. Což mi přijde naprosto dokonalé, protože soucit právě řeším. Poslední hodinu jsem byla hodně naštvaná na mé kolegyňky, kvůli nějakým pracovním věcem, napsala jsem jim hodně ostré zprávy a teď přišel soucit. A mně dochází, jak mi chybí a jak je v mém životě třeba. Odcházím s úlevou, posílám omluvné a soucitné SMS a je mi dobře :).

Po cestě na hotel si kamarádi kupují rýžové „chipsy“ – obrovské duté koule, chutnají výborně, a Lili také místní sladkosti, hlavně ty marcipánové jsou mňam!

Hotel je krásný a luxusní, máme velký pokoj s obrovským oknem, na kterém právě píšu tyto řádky :). I večeře je ve stylu 4* hotelu a moc nám chutná. Mně hlavně vepřové masíčko s kořením pěti vůní s rýží. A zítra tu máme domluvený kurzík vaření!

Po večeři si ještě povídáme. Zítra jdeme do chrámu, který je zasvěcen mateřství a plodnosti. Nechám si požehnat :)). Sobě i za své kamarádky, které touží po miminku. Místní láma dokonce předpovídá pohlaví dítěte podle jména, které mu přijde… Tak jsem mooooc zvědavá!

Psaní deníku mám ráda odmalička. Vyprávění toho, co právě prožívám. A teď ho píšu i veřejně. Pro vás všechny, který to bude bavit a třeba i inspirovat. Píšu ho taky pro sebe, abych si ještě víc uvědomovala, jak skvělej život mám, i když si to někdy nemyslím. Abych se se tomu všemu (i sobě) po letech mohla zasmát a třeba na sebe být i hrdá!
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

25.3. 2015
Bhutan 2015 - Den 9: Trongsa, největší dzong a fascinující malby
27.3. 2015
Bhutan 2015 - Den 11: chrám plodnosti, očičkaté penisy a věštění od lámy