BYLINKOVÁ SPIRÁLA, kráska která nesmí ve vaší zahradě chybět

29.června 2018 – den, kdy můj drahý stvořil naši první (a zatím poslední) bylinkovou spirálu. Za chvíli bude mít dva roky ta naše holka. 

červen 2019

Tenhle permakulturní zahradní prvek mě fascinoval už od chvíle, kdy jsem se o něm dozvěděla. Krásné dílo na pohled a navíc ohromně užitečné, je totiž celoročním zdrojem bylinek do kuchyně. 

červen 2019

Spirála je v podstatě originální bylinkový záhonek s mini jezírkem, který si můžete postavit v nejrůznější velikosti od úplně mini až klidně po obryni s několika metry v průměru. Hlavní výhodou spirály je, že umožňuje pěstovat bylinky s rozdílnými nároky na jednom místě. 

Tím, že se jedná o tvar spirály, se totiž stejně v jejím obvodu vytvoří různá mikroklimata – část spirály bude sama stínit v určitou dobu jinou svoji část, nahoře bude nejtepleji, dole nejméně teplo a zároveň vzhledem k vodnímu zdroji i nejvlhčeji. 

My spirálu budovali v době, kdy jsme ještě na zahradě přebývali v maringotce.  Sice jsme už stavěli domeček, ale prostranství kolem něj bylo jedno velké staveniště a já se tedy intenzivně věnovala zvelebování prostoru právě kolem maringotky.  

červenec 2018
říjen 2018

Spirála se tak stala součástí “designu” této části zahrady stejně jako vyvýšený záhonek, nová pilinová kadibudka, ohniště, cestičky, bylinkový kopeček, mátový kopeček, výsadba jedlých i nejedlých keřů atd. 

Vy si prosím pro spirálu zvolte místo, co nejblíže kuchyni nebo východu z domu. Přece jen tady budete pěstovat bylinky určené hlavně pro vaření, tak ať nemusíte běhat přes celou zahradu. Což já teď z domu samozřejmě běhám. Ale tak pohyb je zdravý! 

Důležitá je prý orientace spirály. Podle otce permakultury Billa Mollisona by měla být umístěna tak, aby na ni navazující zdroj vody (u nás zatím velký plastový kýbl) byl orientovaný na jih. Jenže v dalších zdrojích se dočtete, že je to přesně naopak, takže baboraď. My “jezírko” umístili nakonec na jižní stranu a všechno funguje. 

Spirála se dá postavit z nejrůznějších přírodních materiálů. Viděla jsem, že se hojně staví z klasických pálených cihel. To nedoporučuju. Kamarádce se po 3 letech rozpadla (cihla nevydrží kontakt se zeminou, vlhkem, mrazem) a ze své vlastní zkušenosti mohu potvrdit – cihlové ohrádky, které máme kolem stromů se teď po třech letech už taky slušně bortí. 

My šli do kamene, který jsme tu měli ještě po předchozích majitelích celkem hojně k dispozici. Není ale ani tak složité si nějaký nechat dovézt z nejbližšího lomu.

S kamenem se krásně tvoří a navíc je podle mě na spirálu nejideálnější, protože nádherně akumuluje teplo i vlhkost. 

Pak jsme (teda hlavně David) postupovali následovně: 

  1. Vyznačili jsme si na trávě kruh velikosti spirály
  2. Odkopali drn a stáhnuli ornici (tu dali bokem) asi na hloubku poloviny rýče
  3. U paty spirály jsme vykopali jsme díru na “jezírko” a umístili nádobu.
  4. Plochu jsme vysypali štěrkem, který tvoří přirozenou drenáž a brání myšákům
  5. Zamulčovali statými kartony bez izolep a kokových sponek
  6. Do prostřed jsme naházeli pár starých větví (při tlení uvolňují živiny)
  7. Naskládali jsme první kruh z kamenů a průběžně zasypávali hlínou a přihazovali odlomky z cihel
  8. Hlínu jsme přihrnovali až ke kamenům, aby suchá zídka byla pevnější
  9. Postupně jsme tvořili další oblouky spirály
  10. Spirálu jsme finálně dosypali kvalitní hlínou smíchanou z kompostem a pískem
  11. Celou jsme ji zamulčovali slámou
  12. Pořádně zalili
  13. Osadili bylinkami

Bylinkami jsem ji osadila od paty k vyrcholu takto: 

  • Meduňka
  • Pažitka
  • Petržel
  • Šalvěj
  • Majoránka
  • Tymián
  • Rozmarýn
  • Levandule
sklizeň meduňky ze spirály

Z druhé severní strany mám ve stinnějším místě vysazený libeček a ten tam teda jede!!!! 

Pro vaši inspiraci jsem našla seznam a pořadí, jak ideálně bylinky na spirálu sázet – od vrcholu až k její patě: 

1. Rozmarýna lékařská 
2. Šalvěj lékařská 
3. Routa vonná 
4. Tymián obecný 
5. Saturejka horská 
6. Dobromysl obecná 
7. Mateřídouška 
8. Heřmánek pravý 
9. Kontryhel obecný 
10. Pažitka 
11. Třezalka teèkovaná 
12. Srdečník obecný 
13. Meduňka lékařská 
14. Kopr vonný 
15. Měsíček zahradní 
16. Kozlíček polní 
17. Česnek medvědí 
18. Lichořeřišnice 
19. Potočnice lékařská 

Asi jste si všimli, že tam chybí máta. Na mátu pozor! Je velmi invazivní a věřím, že by brzo porostla celou spirálu, proto ji osobně do spirály nedoporučuji. Mátě jsme vytvořili samostaný kopeček a po dvou letech je to už hotová mátová džungle. 

Spirálu 1-2x za rok přemulčuju štěpkou z ovocných stromů, aby se v ní držela vláha a zároveň se do půdy dostávaly živiny jejím rokladem, vyplevelím a v parném létě občas zaliju. Jinak žádnou extra péči nepotřebuje. 

Když se do stavění pustí chlap, zmákne spirálu za jeden den. Ale stavba je to náročnější než na obrázcích vypadá, aspoň David se s ní hodně piplal – detailista. Na druhou stranu z tohohle díla má člověk radost větší než by čekal. 

Je potřeba počítat s tím, že si zemina sedne a bude třeba ji lehce doplnit a tu a tam i spirálu opravit, když se vlivem deště, zimy hne nějaký ten kámen. 

Já jsem spirálu ještě zpevnila rozchodníky a mateřídouškou, kterou jsem vysázela do spár mezi kameny. 

červenec 2019

Mraky další inspirace najdete na google, youtube i pinterestu včetně přesných návodných videí a nejrůznějších designů.  

Jestli máte aspoň maličkou zahrádku, tak vám tohle originální zahradní dílo moc přeju. Stavění vás (i vaše děti) bude bavit a hlavně vám pak bude denně přinášet spoustu radosti, krásy a užitku.

Alice Kirš
Vášnivá cestovatelka a zvířatomilka. Tvořitelka krásných domovů. Lidská propojovatelka a spojovatelka. Manželka, sparoška a milenka Davida. Zakladatelka Ženy ženám. Autorka knih 17 tváří ženy, Plno-prázdno a připravované Světlo ve tmě. Facilitátorka Chakradance™. Žiju s vědomím, že "je to jedno" a "jsem tu za odměnu"...
Komentáře
  1. Inspirace napsal:

    Tak tohle mě zaujalo.. děkuji. Možná vyzkouším na chalupě, kde člověk nemůže mít klasické záhony se zeleninou a truhlíky s květinami, když tam není pořád, aby se o to staral.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů