11.5. 2020

Co je lepší, suchá poušť nebo kvetoucí zeleň?

Miluju vůni posekané trávy a baví mě, jak zahrádka vždycky zkrásní, když je čerstvě posekáno. Jak z ní vykouknou všechny zahradní výtvory. Bylinkový kopeček, mátový, levandulový, růžový, bylinková spirála, vyvýšené záhonky, cestičky, cihlové ohrádky pod stromy i samostatné rostlinky a keře. Pastva pro oči. 

Zahradu seká moje ségra, baví jí to. Zrovna, jsme se domlouvaly na dalším termínu, když v tom jsem si přečetla text od našeho kamaráda, který sdílel na FB. Kousek z něj odcituju: 

„Co je lepší, suchá poušť nebo kvetoucí zeleň? 

Všude se o tom píše a mluví, v některých pokrokovějších městech se ruší sekání trávy, kde to jde a někde i vysazují květnaté louky, které stačí pokosit jednou, max 2x za rok. 

Vyšší porost totiž podstatně zpomaluje vysychání a ráno zadrží i více rosy. Trávník se nemusí sekat celý, stačí vysekat cestičky, nebo alespoň zvednout pokos na 6 – 8 cm, to mám vyzkoušeno už léta. 

Když není co by kvetlo, včely strádají. Když strádají včely, časem bude strádat i lidstvo.” 

Dotklo se mě to. Zarezonovalo a rozhodla jsem se vyměnit svou potřebu obklopovat se krásně upravenou zahrádkou za její větší blahobyt.  

Vzpomínám na louku, kterou jsme měli kolem domu. Jak to v ní nádherně kvetlo a žilo. Možná právě proto, že ji táta sekal kosou jen 2x za rok na seno. 

Takže teď vysekáme jen cestičky a zbytek třeba až za měsíc.  

K tomu jsem si vzpomněla na vtip, který jsem četla v knize o ekozahradách od Jardy Svobody, je skutečně trefný.

PS: Zajímalo by mě jestli i u vás probíhají nebo proběhly nějaké takové změny v přístupu k zahradě?  

Jednoho dne se Bůh zeptal Sv. Františka ….

Bůh: Franto, ty víš všechno o zahradách a přírodě, co se to děje tam dole v USA? Co se to stalo pampeliškám, fialkám, sedmikráskám a těm dalším věcem, které jsem před věky vysázel?  Měl jsem perfektní bezúdržbovej zahradní plán. Ty rostliny rostly v jakékoliv půdě, vydržely sucho a hojně se samy množily. Nektar z dlouhotrvajících květů přitahoval motýly, včely a hejna zpěvných ptáků. Očekával jsem tedy, že už uvidím krásné zahrady plné barev a květů. Ale všechno co vidím jsou zelené fleky…

Sv.František: To všechno ten kmen, který se tam usadil, Pane. Říkají si Příměšťáci. Začali říkat tvým květinám „plevel“, ze všech sil je hubí a nahrazují trávou.

Bůh: Trávou? Ale to je tak nudné! Není to barevné. Nepřitahuje to včely, motýly, ani ptáky, jenom ponravy a žížaly. Je to citlivé na teplotní změny. Chtějí tihle Příměšťáci opravdu aby tam rostla tráva?

Sv.František: Očividně, Pane. Podstupují při jejím pěstování velké utrpení. Začnou každé jaro hnojit a hubí všechny ostatní rostliny, které se v trávníku objeví.

Bůh: Jarní deště a teplé počasí pravděpodobně způsobuje, že tráva roste opravdu rychle. To musí být Příměšťáci velice štastní.

Sv.František: Vypadá to, že ne, Pane. Jakmile trochu povyroste, sekají jí někdy i dvakrát do týdne.

Bůh: Oni jí sekají? Suší jí jako seno?

Sv.František: Nikoliv, Pane. Většina z nich jí hrabe a dává do pytlů.

Bůh: Do pytlů? Proč? Je to cenné? Prodávají to?

Sv.František: Ne Pane, právě naopak. Platí za odvoz.

Bůh: Tak počkej chvilku: Oni to hnojí aby to rostlo, a když to roste, tak to sekají a platí za to, aby se toho zbavili?

Sv.František: Ano Pane.

Bůh: Tihle Příměšťáci musí cítit velkou úlevu v létě, když vypínáme déšť a zapínáme horko. To dozajista zpomalí růst trávy a ušetří jim to hodně práce.

Sv.František: Tomu nebudete věřit, Pane! Když tráva přestane růst tak rychle, vytáhnou hadice a platí ještě více peněz za zalévání, aby mohli pokračovat v sekání a odvážení.

Bůh: Děsnej nesmysl! Alespoň že si nechali nějaké stromy. To bylo ode mne geniální, musím se pochválit. Stromům narostou na jaře listy pro krásu a letní stín. Na podzim opadají a vytvoří přirozenou pokrývku, aby zadržely vláhu v půdě a chránily tak stromy a keře. Navíc se rozloží na kompost aby obohatily půdu. Je to přirozený cyklus života.

Sv.František: Raději si sedněte, Pane. Místo toho je Příměšťáci hrabou na velké hromady a platí za jejich odvoz.

Bůh: To není možné!! A co dělají aby chránili kořeny stromů a keřů před mrazem, a aby udrželi půdu vlhkou a nespečenou?

Sv.František: Po tom co vyhodí listy kupují něco v igelitových pytlích, co se nazývá mulč. Přivážejí to domů a rozsypávají to na místo listů.

Bůh: A odkud tento mulč berou?

Sv.František: Oni kácí stromy a rozemelou je, aby tento mulč vyrobili.

Bůh: Dóóóst!!! Už na to raději nechci myslet. Svatá Kateřino, ty máš na starosti kulturu. Jaký film je na programu dnes večer?

Sv.Kateřina: „Blbý a blbější“ Pane. Je to opravdu hloupý film o …

Bůh: To je OK, klidně to pusť. Myslím že jsem o tom už slyšel od Františka

Autor tohoto vtipu je neznámý, anglická verze dle níž Jarda překládal se nachází na http://www.scythesupply.com/God&StFrancis.htm

Psaní deníku mám ráda odmalička. Vyprávění toho, co právě prožívám. A teď ho píšu i veřejně. Pro vás všechny, který to bude bavit a třeba i inspirovat. Píšu ho taky pro sebe, abych si ještě víc uvědomovala, jak skvělej život mám, i když si to někdy nemyslím. Abych se se tomu všemu (i sobě) po letech mohla zasmát a třeba na sebe být i hrdá!
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

8.5. 2020
O talentu a bábovce
12.5. 2020
BYLINKOVÁ SPIRÁLA, kráska která nesmí ve vaší zahradě chybět