15.12. 2019

Dánsko 2019 – Aarhus tipy, co vidět

Z upršené Kodaně jsme se v pondělí přes moře a mosty přesunuli do Aarhusu.
 
Aarhus je moderní, ale i tak stylové město u moře. Druhé největší, hodně studentské a taky podnikatelské – jak jsem se dozvěděla od své kamarádky Denči, která tady studovala, teď tu podniká a celkově 5let žije.

Dánský princ prý velmi aktivně podporuje podnikání. Firmu si tu zřídíte během 5ti minut a veškerá firemní administrativa a účetnictví je obrovsky snadná, protože mají všechno online. Jasně, mají vysoké daně, ale protože si to tak sami přejí. V Dánsku jsou totiž minimální rozdíly mezi chudými/bohatými.

Denča nám ukázala nádherný místa s překrásnými výhledy na moře a město. A spolu se svým přítelem dánem nás provedli po pár místech, která rozhodně stojí za návštěvu.

Nejkrásnější výhledy

Tím prvním je knihovna DOKK1 futuristická prosklená budova stojící už na moři, kam má každý až do 10h do večera volný přístup a může si sem přijít studovat, pracovat, dělat business meeting.

A tím druhým je střecha nákupního domu Salling. Je několikaúrovňová. Teď před Vánocemi samozřejmě ověnčená tisíce světýlky a je z ní úžasný výhled na celé město. Nechybí tu ani pohádková prosklená restaurace (ten kouzelný domeček na úvodní fotce tohoto článku).

Street food market

Pro milovníky jídla je tu boží Streed food market.

Kdykoliv předemnou někdo vysloví slovo street food hned se v myšlenkám přesouvám do rušných ulic thajského Bangkoku k malým pojízdným krámkům, kde si můžete zobnout něco na špejli, posilnit nudlovou polívkou nebo koupit pytlík s exotickým ovocem.

Nevím proč, ale tuhle asociaci jsem měla i teď, když nás Denča pozvala na na street food v Aarhusu, v prosinci, kdy jsou venku 3 stupně a vůbec mi to nepřišlo divný.

Ale samozřejmě mě potěšilo, že aarhuský street food market je obrovský vytopený hangár, taková tržnice, kde jsme po startovním hnečku gloggu (svařáku) spocení rychle rozepínali bundy a sundávali čepice.

Bylo tu krásně živo a těch dobrot. Korejské, americké, vietnamské, bbq, turecké, latinsko-americké a samozřejmě dánské. Nechybí super kafe a sladkosti.

David se zapíchnul u “kachního stánku” kde měli nejrůznější druhy kachních burgrů, trhané kachní maso se zeleninou a hranolky smažené na kachním sádle.

Úplně spocení jsme si před odchodem dali každý porci Æbleskiver, což jsou tradiční dánské vánoční sladkosti – smažené kulaté těsto podobné našim koblížkům. Tady na trhu je měli s kardamonem, takže chuť velmi speciální, pro nás čechy dost netradiční a neznámá. A samozřejmě servírované s marmeládou a tunou moučkového cukru vedle.

Aarhuský bar, který neexistuje

Ze Streed food marketu jsme se během chvilky následováním našeho dánského kamaráda ocitli na neznámém dvorku před dveřmi neoznačené garáže – v baru Gedulgt, který mi dost silně připomínal naše brněnské bary, co neexistují.
 
Bylo tu narváno, ale pro nás se kupodivu našlo místo. Byla jsem zřejmě v cukrovém opojení z koblížků a tak jsem si drink nechala doporučit.

Spadla mi brada, když přede mě číšník postavil malou keramickou vanu na nožičkách plnou růžových okvětnách plátků a krabičku s popcornem. Prý American Beauty!

Zpětně jsem si vygooglila, co v tom božském nápoji (fakt chutnal skvěle, ne moc sladký, osvěžující, lehký a přitom smetanový) bylo:

čaj louhovaný v ginu
voda z pomerančových květů
šlehačka
vaječný bílek
citron, limetka, med
limonáda z růží

Milý a dobře schovaný podnik!

Kavárna La Cabra

Podle našeho dánského kamaráda prý nejlepší v Aarhusu. Zároveň pražírna, která teď vyváží kávu do 40 zemí světa. Takže jestli chcete ochutnat poctivou severskou kávu, tak tady. Já žádná expertka na kafe nejsem, ale užila jsem si atmošku stylové kavárny, pozorování dánského obyvatelstva a David chleba s avokádem.

Romantika v Tivoli

To v Aarhusu je takové maličké, ale i tak romantické. Zvlášť když vám během návštěvy lehce prší, teploty se blíží nule a vyrazíte tam pozdě večer za tmy. To si pak hřejete ruce nad venkovním grilem s uhlíky nebo o hrnek se svařákem, z malé horské dráhy lezete vysmátí jak veverky, necháváte se oblažovat všemi těmi světýlky až z toho máte pocit, že sníh všude kolem vás je pravej.


Psaní deníku mám ráda odmalička. Vyprávění toho, co právě prožívám. A teď ho píšu i veřejně. Pro vás všechny, který to bude bavit a třeba i inspirovat. Píšu ho taky pro sebe, abych si ještě víc uvědomovala, jak skvělej život mám, i když si to někdy nemyslím. Abych se se tomu všemu (i sobě) po letech mohla zasmát a třeba na sebe být i hrdá!
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Ris ala mande
14.12. 2019
Dánsko 2019 - Recept na Ris ala mande
16.12. 2019
Dánsko 2019 - Cestovatelské video