16.12. 2019

Dánsko 2019 – Co mě na Dánsku nejvíce překvapilo

a hlavně potěšilo.

Bez záclon

Prvním pozitivním šokem pro mě byla okna bez záclon. Jakožto veliký zvědavec jsem se tak mohla celých 10 dní kochat pohledem do domácností, hlavně večer, kdy můj pohled přitahovala nejrůznější světýlka a teplé tlumená světla lampiček (hodně často je mají na oknech) a designových stropních světel. Ale především svíček. Dánové fakt nešetří a hojně pálí takové ty dlouhé úzké elegantní svíčky. To mě nadchlo a inspirovalo, takže jsem si během pár dní koupila několik designových svícínků (By Lassen, Kahler..) právě na tenhle typ svíček. Chci je o Vánocích vyzkoušet místo mojí klasiky – tlustých svíček z Ikea a čajovek. Vypadají nádherně elegantně a tak nějak připomínají časy dávno minulé.

V restauracích se nedávají dýška.

Nikde. Vůbec. Číšníci to neočekávají a nám turistům se tak zjednodušuje život nad přemýšlením, jestli jsme dali dost a co si budeme povídat, šetří naši peněženku…i když o nějakém šetření vzhledem k cenám v Dánsku nemůže být vlastně ani řeč. Ale tak pro info a pořádek!

Balení dárků v obchodech

Ať už jsem kupovala něco v malém obchůdku na vesnici, v letištním stánku nebo nablýskaném obřím obchodním domě, všude ale fakt všude se mě při placení zeptali, zda něco z toho co kupuju je dárek a přeju si to zabalit. Zadarmo. A stylově.

Vlaječky v restauracích

V Kodani jsme si jeden večer zašli do thajské restaurace. Sedli jsme si k malému stolečku hned naproti dlouhatánskému stolu, u kterého místa postupně obsadilo dobrých 25 lidí.

Během jídla jsem je po očku sledovala a v hlavě mi jely nejrůznější domněnky a teorie, co je tahle parta zač. Věkově velmi rozdílní, někteří se k sobě chovali familiárně, někteří více formálně, všichni ale mluvili dánsky včetně tří mladých indek. Proč mají na stole několik stojánků s papírovou dánskou vlajskou? Hmm…asi budou velcí patrioti a zřejmě to bude vánoční večírek nějaké malé firmičky možná nadace.

Nebyla jsem daleko od pravdy. Dánové jsou skutečně velkými patrioty a svou hrdost projevují právě tím, že svou vlajku vyvěšují, kde to jen jde. Stojánky s vlaječkami v restauracích však dávají jako symbol oslavy narozenin.

Světýlka i na jeřábu

A to si vážně nedělám srandu. Byla to hned jedna z prvních věcích na cestě z letiště do hotelu. Obrovský stavební jeřáb ve tmě zářil jak vánoční stromeček. Dánové v tomhle zimním čase světýlky rozhodně nešetří, ale zase tak po svém, stylově. Nic není přeplácané. Rozhodně si nepředstavujte tu kýčovitou pouťovou výzdobu, kterou znáte z amerických vánočních filmů. Dánové volí stylový minimalismus. 

Moc se mi třeba líbily vánoční stromky v ulicích, u obchodů, kaváren, ale i řadových domků, zdobené jen jednoduchými světelným řetězi, které vydávaly příjemné teplé světlo. Působilo to tak harmonicky, přirozeně.

A taky jak už jsem psala výše klasické úzké svíčky a lampičky v oknech – moje srdcovka.

Vozíčky na letišti

Tak tím si mě opravdu získali. Zažila jsem už spoustu letišť, ale ještě nikde jsem se nesetkala s tím, že byste tu po odbavení měli k dispozici takové malé praktické vozíčky, zmenšené nákupní košíky na kolečkách, do kterých si pohodlně dáte svá kabinová zavazadla a klidně i letištní dárečky. A jsou zdarma. To bylo prostě báječný, zvlášť, když máte odletovou gate asi 15 minut cesty napříč letištěm a táhnete broušené sklenice, vázu, několik dánských skřítků Maileg a dokonce i pávničku na omelety.

Psaní deníku mám ráda odmalička. Vyprávění toho, co právě prožívám. A teď ho píšu i veřejně. Pro vás všechny, který to bude bavit a třeba i inspirovat. Píšu ho taky pro sebe, abych si ještě víc uvědomovala, jak skvělej život mám, i když si to někdy nemyslím. Abych se se tomu všemu (i sobě) po letech mohla zasmát a třeba na sebe být i hrdá!
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

16.12. 2019
Dánsko 2019 - Cestovatelské video
7.2. 2020
Austrálie - Plavání s delfíny