Egyptské Pyramidy

V hotelu jsme si domluvili zkušenou průvodkyni a parádní mikrobusík, co byl s náma celý den. 

Nejdřív jsme jeli na pyramidy v Sakkaře, co jsou asi 30km za Kahirou. Tam jsme byli úplně sami. To bylo moc příjemný. 

V Sakkaře je vůbec nejstarší egyptská pyramida  – Džoserova, kterou “projektoval” nejslavnější egyptský architekt Imhotep. 

Mohli jsme vlézt do pohřební komory Venisovi pyramidy, což byl poslední faraon 5.dynastie. Ta je specifická a významná hlavně kvůli své výzdobě, na zdech jsou tzv. texty pyramid, což jsou náboženské obrázkové texty. 

Mohli jsme si dokonce vlízt do břidlicového sarkofágu faraona Venise a chvíli si v něm poležet, to bylo zajímavý! 

Krátké video ze Sakkary

Pak jsme přejeli asi 15km do Gízi. Tam už lidi byli, ale asi úplný zlomek toho, co býval před covidem. To by mě tam asi nikdo nedostal :))). 

Nejdřív Cheopsova pyramida. Je obří. 138m. Zabírá plochu 5 hektarů a tvoří ji 2,3 milionů kvádrů z nichž každý má 2,5-15tun. Je to prostě neuvěřitelný!! Stavěli ji asi 20let. 

Dá se jít dovnitř. Šli jsme do toho, ale teda vůbec jsem nečekala, že to bude tak…klaustrofobní :)) a fakt pro otrlé. Jsou to velmi úzké chodby a do pohřební komory musíte vyšplhat asi 20m dlouhým úzkým tunelem, kde jsou jen takové nášlapy. Připomíná to šachtu v dole. Na konci je samotná pohřební komora s holíma stěnama prý z růžové žuly až z Asuánu a jeden kamenný sarkofág. Zenové místo! 

Ale opět tam skoro nikdo nebyl. V pohřební komoře jsme byli i dlouho úplně sami. Hezky jsme si tam pomeditovali byť vzduch byl dost těžký! 

Pak jsme se šli podívat na zbytek a to už bylo krásný. Minimum lidí. Nádherné světlo a obloha. 

Krátké videjko z Gízy

Před jednou pyramidou si hrála s flaškou vody taková roztomilá fenečka. Celkově pro mě jsou tady v Kářiře silný zážitky vidět zvířata. Jsou taková zubožená. Koně. Oslíci. Psi. Velbloudi. Používají je na práci. Vozí turisty…my pyramidy obešli pěšky, nechtěla jsem to podporovat. 

Mezitím, co šel David čůrat mi paní průvodkyně udělala vtipný fotky 

Mno a nakonec nás naše autíčko převezlo ke Sfinze a tam teda bylo narvaný. A překvapilo mě, jak je „malá“, sem si nějak myslela, že je teda větší…ale ve srovnání s pyramidama teda celkem mini… 

Tak asi tak nějak náš pyramidovej výlet. Jinak v téhle části Káhiry je to fakt šílený. Veliká chudoba. Lidi žijou v dost hrozných podmínkách. Celá Káhira už má 25 mil obyvatel. Jedno z nejlidnatějších měst na světě. Masky se tu hodí (i když není striktně povinné je nosit), protože v tom smogu se jinak skoro nedá dýchat. Zácpy. Neustálý hluk z troubení aut. Divočina no. 

Ty hotely tady u Nilu jsou takový mini oázy!

Výhled z hotelu Kempinski v Káhiře
Psaní deníku mám ráda odmalička. Vyprávění toho, co právě prožívám. A teď ho píšu i veřejně. Pro vás všechny, který to bude bavit a třeba i inspirovat. Píšu ho taky pro sebe, abych si ještě víc uvědomovala, jak skvělej život mám, i když si to někdy nemyslím. Abych se se tomu všemu (i sobě) po letech mohla zasmát a třeba na sebe být i hrdá!
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

3.2. 2021
Zázrak v Tanzánii
6.2. 2021
Jaký byl 2020 a jaký bude 2021?