21.4. 2020

Jak jsem sela mák

Když jsem si na konci února objednávala z anglického zahradnictví Thompson-Morgan semínka, narazila jsem na eshopu na překrásné odrůdy máků. Takové prostě pro mě.

Romantické. Plnokvěté. V jemných pastelových barvách. No rozkošné. 
Takže jsem hned několik pytlíčků se semínky přihodila do košíku.

Ani máky stejně jako většinu kytiček k řezu jsem ještě v životě nesela a tudíž moje pěstitelská zkušenost byla nulová.

Na jaře jsem absolvovala skype konzultaci se zahradnicí, která pomáhala zakládat jednu českou květinovou farmu. Ta mě především uklidnila, že to není žádná věda a taky že není třeba kytičky k řezu, které jsme měla v plánu vyset nutné předpěstovávat, ale sít rovnou do záhonků.

No u máků si to ani neumím představit. Na ty mikroskopický semínka by člověk potřeboval lupu. Většina odrůd, které jsem si koupila má semínka mnohem menší než mák, který jsme zvyklí používat v kuchyni.

Asi proto, že jsou tak maličká jsem setí dlouho odkládala. Moje záhonky jsou pravda trošku rustikálnějšího provedení, což znamená, že je nemám tak dokonale upravené s povrchovou hlíničkou jemňoučkou a hladkou jak dětská prdelka.

Na mých záhoncích najdete kousky štěpky i hrubšího kompostu. 
Ale co! Je to jak to je, je potřeba nebrat to tak vážně a prostě experimentovat.

Dnes přišel ten den, kdy mi intuice (pasovala jsem se na intuitivního zahradníka) řekla: “Dnes je den máků.” A tak jsem zasedla k počítači a projela pár videí na youtube. Z několika návodů jsem si poskládala svůj vlastní, ze kterého jsem měla dobrý pocit.

  • Místa, kam jsem se chystala máky vyset jsem lehce prokypřila motyčkou.
  • Pokropila jsem je konví, aby vyschlá zemina nabrala vláhu, kdybych zalívala až po vysetí, hrozilo by, že miniaturní semínka vyplavím
  • Opatrně a pomalu jsem na secí plochy nasypala semínky maků
  • Ty jsem pak dlaněmi “umačkala”, abych semínka trošku zapracovala do země a neodfoukl je vítr
  • Potom jsem plochy ručně pocukrovala tenoučkou filnální vrstvičkou suché zeminy, kterou jsem v prstech ještě hodně rozdrobila na co nejmenší částečky
  • A nakonec jsem místa přikryla fólií určenou k rychlení zeleniny (prodávají v zahradnictvích, Hornbachu), která podrží vlhkost a zároveň je lehoučká, takže rostoucí rostlinky jí snadno nazvednou a až nebude třeba oddělám ji

Stejným způsobem jsem vysela celkem 5 druhů máků.

Do záhonku s bambusovou oporou (z druhé strany budu vysazovat popínavý hrachor) jsem namíchala 2 druhy kalifornských máků – u nás se jim říká sluncovky. Ty jsou nízké. Oproti jiným kultivarům tyhle narostou prý jen 20-30cm.

Koupila jsem si semínka odrůdy:

Rose chiffon – ta má poloplný pohárkový květ jemně růžové barvy s krémovým středem
Summer sorbet – téměř identický podle obrázků, tak jsem zvědavá na rozdíl v reálu 🙂

Do záhonku k maringotce, který jsem letos celý vyhradila letničkám k řezu (zatím v něm byly jen rajčata a cukety) jsem je vysela do tří samostnatných spotů, podle plánku, který jsem si předem připravila. V tomto záhonu je chci kombinovat s krásenkami a cíniemi.


Tyhle tři druhy máku jsou vysoké 90cm -120cm. 

Candy Floss – má pivoňkovité bohaté květy lila barvy

Rhoeas Supreme -ten se pyšní plnými květy v jemně růžových, třešňových a oranžových tónech kontrastují s bílým středem

Talluah Belle Blush – nádherný plnokvětý mák v pohádkově fialkových odstínech


Ze setí mám dobrý pocit, jediné, co mě trochu trápilo byl fakt, že jsem se dočetla, že máky nemají moc rády na živiny bohatou půdu. Spíš chudší. No a já mám všechny záhonky celkem slušně vyhnojené a prokompostované.
Tak jsem večer psala zahradnici, ale ta mě uklidnila, že jí máky letos hezky vzešly v půdě, kde byl na podzim rozhrabaný čerstvý koňský hnůj a že v rozloženým kompostu by měly růst taky. Uff! 

Tak uvidíme. Vlastně mě tohle experimentování baví. Baví mě si z toho nedělat moc těžkou hlavu, neztrácet se v přemíře informací a složitých návodů a doporučení a radši jít do akce a vytvářet si své vlastní zkušenosti.

Psaní deníku mám ráda odmalička. Vyprávění toho, co právě prožívám. A teď ho píšu i veřejně. Pro vás všechny, který to bude bavit a třeba i inspirovat. Píšu ho taky pro sebe, abych si ještě víc uvědomovala, jak skvělej život mám, i když si to někdy nemyslím. Abych se se tomu všemu (i sobě) po letech mohla zasmát a třeba na sebe být i hrdá!
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

19.4. 2020
Luxusní bezlepkový čokoládový dort
22.4. 2020
Užít si svou vlastní krásu