Jak jsem začala sbírat pivoňky a co o nich možná nevíte

Taky jste jako děti něco sbíraly? 

U mě to nejdřív začalo obaly od čokolád, měla jsem jich plný šuplík. Pak přišlo sbírání známek. To vystřídalo sběratelství pohledů s pejsky. Pak přišla puberta a s ní mě sběratelské vášně opustily…vlastně bych se v tomto období mohla pasovat na sběratelku šminek a hadříků ze sekáče. 

Pak dlouho, roky nic… 

Před sedmi lety jsme trávili léto v Londýně a na anglickém venkově. Tam mě poprvé učarovaly. PIVOŇKY. Vzpomínám, jak jsem si na trhu koupila celou náruč něžných růžových poupátek a nemohla se pak na ně ve váze vynadívat. 

Inspirovaná anglickými zahradami jsem si pak pivoňky vysadila i v tehdejší maličké brněnské zahrádce. S přicházejícím létem jsem se vždycky těšila až vykvetou a budu si je moci nařezat do obrovské bílé vázy, ve které vypadaly prostě nepřekonatelně nádherně…zvlášť na stole s ubrusem z bílé záclonoviny. 

Před třemi lety jsme si pořídili velikou zahradu na Vysočině. S ní se vrátily vzpomínky na anglický venkov a začala ve mě hořet vášeň pro sázení a budování romantické zahrady. 

V takové zahradě rozhodně pivoňky nesměly chybět a tak jsem tu o rok později jsem tu vysadila první Shirley Temple. Už tenkrát jsem věděla, že jednou to neskončí. Za prvé jsem megaloman (ale neustále toužící po minimalismu) a za druhé – v tak veliké zahradě by se jedna úplně ztratila. 

Skrze svůj nový koníček, kterým se staly výlety do zahradnictví jsem objevovala nové a nové druhy rostlin, keřů a pochopitelně nejrůznějších druhů pivoněk. Ty, co se mi líbily nejvíc jsem si samozřejmě přivezla domů a hledala jim na zahradě vhodná místečka. V tomhle směru postupuju asi obráceně, nejdřív nakoupím a pak řeším kam s tím, ale funguje to, kupodivu se ideální místo vždycky ukáže. 

Loni v létě jsem se “náhodou” ocitla na stránkách holandské pivoňkové farmy, která měla v nabídce přes 230 druhů téhle neuvěřitelně nádherné a totálně romantické květiny. Wow! To mě totálně dostalo, nadchlo a byl to ten moment, kdy jsem si řekla: “Začnu sbírat pivoňky.”  

A tak je sbírám. Každý rok se v naší zahradě zabydlí několik okázalých krásek. Dokonce jsem si na ně vyrobila takové albíčko, kde si zapisuju, kam jsem kterou a kdy vysadila. 

Loni jsem si poprvé objednala 5 druhů právě z Holandska. Najdete tu pivonky všech cenových relací od pár EUR až po pár stovek EUR. Zahlídla jsem tam jednu i za 600EUR. Úlet. Ta asi kvete zlatě nebo co?! 

No přiznám se, že jsem loni neodolala a objednala si jednu překrásnou za 120 EUR. Někdo si koupí drahý boty, já drahou pivoňku 🙂 

Vzpomínám si, že když jsme pak na podzim s partou studentů ze zahradní architektury osazovali trvalkové záhony a přišlo na tuhle pivoňku, nikdo se jí nechtěl vzhledem k tomu kolik stála dotknout. Bylo to vtipný. Nakonec jsem hlízu obřadně zasadila sama do předzahrádky pod okna ložnice. 

Na jaře byla právě tahle Colonel Owen Cousins jedna z prvních, která vytáhla své lístky na světlo. Tu radost i úlevu vám asi nemusím popisovat. 

Teď už jen nedočkavě čekám až rozkvete. 

A společně s ní i mé další princezny: 

Shirley Temple 
Madame Calot 
Rapsberry Sundae 
Xua Ta 
Edulis Superba 
Sorbet 
Pillow Talk 
Bunker Hill 
Many Happy Returns 
Festiva Maxima 
Lorelei 
The Fawn 

I letos jsem si už na pivonkovou farmu poslala objednávečku na dalších 5 krásek, které dorazí opět na podzim, ale nechám se i překvapit jestli nějakou zajímavou objevím v našich zahradnictvích. 

Na závěr jsem připravila 20 zajímavostí, které vás možná nalákají a inspirují k tomu si je do svých zahrádek nebo i na balkón taky vysadit: 

  1. Nejdéle ve váze vydrží květy, které byly uříznuté jako poupátka na omak měkká jako “marshmallow” nebo houbička. Pokud jsou tvrdé, nechte je ještě zrát.
  2. Kvetou každý rok a některé i víc než sto let (dřevité druhy).
  3. Existují pivoňky ranné, střední i pozdní a vy si je tak můžete v zahradě nakombinovat tak, aby vám kvetly od půlky dubna až do konce června.
  4. Jsou národní květinou Číny odkud také pocházejí.
  5. Neokusují zajíci ani srnky, což každý, kdo žije u lesa nebo pole náležitě ocení. Narozdíl od růží jim nechutnají.
  6. Patří mezi topku květin na svatbu, naprosto cháááápu!
  7. Nejsou nijak náročné na péči. Snadno vygooglíte.
  8. Ideální doba sázení je na podzim před prvními mrazíky.
  9. Ty s velikými květy většinou potřebují v době kvetení oporu, aby se nelámaly.
  10. Čínské jméno pro pivoňku je „sho yu“ a znamená to „nejkrásnější“. V Anglii jí nazývají bowl of beauty, tedy miska krásy.
  11. Bylinné pivoňky se na podzim úplně zatáhnou do země a zavrtají se jako medvědi k zimnímu spánku.
  12. Často na nich uvidíte mravence. Ti jim neškodí prý naopak, podporují je v rozkvétání. Mravenci jsou přitahování sladkým nektarem z pupenů pivoněk, do kterých lezou a pomáhají jim se otevřít. 
  13. Pivoňková louka – největší sbírka pivoněk v ČR, najdete ji v pražské botanické zahradě  
  14. Pivoňky by se neměly řezat do vázy první 3 roky svého života. Když odoláte, umožníte jim rozrůst se do své plné síly a v dalších letech vás odmění mnohem větší záplavou květů.
  15. V Číně je pivoňka symbolem cti, prosperity a bohatství…tak proč ne i u nás, že? 
  16. Pivoňky kvetoucí ve světlejších odstínech jsou většinou voňavější než jejich tmavěji kvetoucí příbuzné.
  17. Kvetou ve všech barvách, kromě modré.
  18. Okvětní plátky pivoněk jsou jedlé, můžete je využít v kuchyni a ozdobit si s nimi třeba dezerty nebo saláty.
  19. Při sklizni pivoněk nechávejte rostlině alespoň dva páry listů pod řezem, aby mohla dále růst a nasávat v létě výživu do dalšího roku.
  20. Čaj z pivoňkových květů pomáhá při příliš silné či nepravidelné menstruaci.
Alice Kirš
Vášnivá cestovatelka a zvířatomilka. Tvořitelka krásných domovů. Lidská propojovatelka a spojovatelka. Manželka, sparoška a milenka Davida. Zakladatelka Ženy ženám. Autorka knih 17 tváří ženy, Plno-prázdno a připravované Světlo ve tmě. Facilitátorka Chakradance™. Žiju s vědomím, že "je to jedno" a "jsem tu za odměnu"...
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů